دیابت

دیابت، اغلب توسط پزشکان به عنوان دیابت نامیده می شود، یک دسته از بیماری های متابولیکی را توصیف می کند که در آن فرد دارای قند خون بالا (یا قند خون) است، زیرا تولید انسولین ناکافی است یا به دلیل اینکه سلول های بدن به درستی به انسولین پاسخ نمی دهند یا هر دو. بیماران مبتلا به قند خون بالا معمولا پالوریا را تجربه می کنند (ادرار مکرر)، آنها به طور فزاینده تشنه (پلی دیپسیا) و گرسنه (پلی فاژی) تبدیل می شوند.
حقایق سریع در مورد دیابت

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد دیابت وجود دارد. جزئیات بیشتر و حمایت از اطلاعات در مقاله اصلی است.

دیابت یک وضعیت دراز مدت است که باعث افزایش سطح قند خون می شود.
در سال ۲۰۱۳ تخمین زده شده است که بیش از ۳۸۲ میلیون نفر در سراسر جهان دیابت دارند ( کتابنامه ناباروری ویلیامز ).
دیابت نوع ۱ – بدن انسولین تولید نمی کند. تقریبا ۱۰٪ از موارد دیابت نوع ۱ است.
دیابت نوع ۲ – بدن برای تولید مناسب انسولین تولید نمی کند. تقریبا ۹۰٪ از همه موارد دیابت در سراسر جهان از این نوع هستند.
دیابت بارداری – این نوع در زنان باردار تاثیر می گذارد.
شایع ترین نشانه های دیابت عبارتند از: ادرار مکرر ، تشنگی شدید و گرسنگی، افزایش وزن، کاهش وزن غیر معمول، خستگی ، کاهش و کبودی که درمان نمی شوند، اختلال عملکرد جنسی مردان ، بی حسی و سوزش در دست و پا.
اگر نوع ۱ دارید و یک برنامه غذای سالم داشته باشید، ورزش کافی انجام دهید و انسولین را مصرف کنید، می توانید یک زندگی عادی را به ارمغان بیاورید.
بیماران نوع ۲ باید سالم غذا بخورند، از نظر جسمی فعال باشند و گلوکز خون خود را آزمایش کنند. آنها ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی و یا انسولین برای کنترل قند خون خود داشته باشند.
به عنوان خطر بیماری قلبی عروقی برای دیابت بسیار بیشتر است، بسیار مهم است که فشار خون و سطح کلسترول به طور منظم نظارت شود.
همانطور که سیگار کشیدن ممکن است اثر جدی بر سلامت قلب و عروق داشته باشد، بیماران دیابتی باید سیگار را ترک کنند.
هیپوگلیسمی – گلوکز خون پایین – می تواند اثر بدی بر روی بیمار داشته باشد. هیپرگلیسمی – هنگامی که گلوکز خون بیش از حد بالا است – همچنین می تواند اثر بدی بر روی بیمار داشته باشد.

این مرکز اطلاعات دقیق و آسان به دنبال اطلاعات در مورد دیابت ارائه می دهد. اگر شما علاقه مند به آخرین تحقیقات علمی در مورد دیابت هستید، لطفا به بخش اخبار ما مراجعه کنید.

سه نوع دیابت وجود دارد:
۱) دیابت نوع ۱

بدن انسولین تولید نمی کند. بعضی افراد ممکن است به این نوع به عنوان دیابت وابسته به انسولین ، دیابت نوجوانان یا ابتلا به دیابت مراجعه کنند . مردم معمولا قبل از ۴۰ سالگی دیابت نوع ۱ را توسعه می دهند، اغلب در اوایل دوران نوجوانی یا نوجوانی.

دیابت نوع ۱ تقریبا به همان اندازه معمول دیابت نوع ۲ است. تقریبا ۱۰٪ از موارد دیابت نوع ۱ است.

بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ نیاز به تزریق انسولین برای بقیه عمر خود دارند. آنها همچنین باید با انجام آزمایشات منظم خون و رژیم غذایی خاص، سطح قند خون مناسب را تامین کنند.

بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹، میزان شیوع دیابت نوع ۱ در میان افراد زیر ۲۰ سال در ایالات متحده آمریکا ۲۳ درصد افزایش یافته است. بر اساس یافته های جستجوی دیابت در اطلاعات جوانان صادر شده توسط CDC (مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری). ( پیوند به مقاله )

اطلاعات بیشتر در مورد دیابت نوع ۱ در صفحه دیابت نوع ۱ ما موجود است.
۲) دیابت نوع ۲

بدن برای عملکرد مناسب تولید انسولین کافی نمی کند یا سلول های بدن به انسولین واکنش نشان نمی دهند (مقاومت به انسولین).

تقریبا ۹۰٪ از همه موارد دیابت در سراسر جهان نوع ۲ هستند.
بیمار دیابتی سطح گلوکز خون را اندازه گیری می کند اندازه گیری سطح گلوکز خون

بعضی از افراد ممکن است با کاهش وزن، کنترل رژیم غذایی خود را از نوع ۲ دیابت، رژیم غذایی سالم، انجام ورزش های فراوانی و نظارت بر سطح قند خون خود، کنترل کنند. با این حال، دیابت نوع ۲ معمولا بیماری پیشرفته است و به تدریج بدتر می شود و احتمالا بیمار باید انسولین را معمولا در فرم قرص دریافت کند.

افراد دارای اضافه وزن و چاق در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ نسبت به افرادی که وزن بدن سالم دارند بسیار بالاتر است. افرادی که دارای چربی احشایی هستند و همچنین به عنوان چاقی مرکزی، چربی شکم یا چاقی شکمی شناخته می شوند، به ویژه در معرض خطر هستند. چاقی با اضافه وزن / چاقی بدن را آزاد می کند که می تواند سیستم قلبی عروقی و متابولیکی بدن را بی ثبات کند.

داشتن اضافه وزن، از دست دادن جسمی و خوردن غذاهای غلط، به خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ منجر می شود. محققان امپریال کالج لندن در مجله Diabetologia گزارش دادند که نوشیدن فقط یک میوه ممنوع سالانه (نوشیدنی) سودا روزانه می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را ۲۲ درصد افزایش دهد . دانشمندان معتقدند که تأثیر نوشابه های نوشیدنی شیرین بر ریسک ابتلا به دیابت، به جای آنکه تنها بر وزن بدن تاثیر بگذارد، به طور مستقیم باشد.

خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز افزایش می یابد، چون ما بزرگتر می شویم. کارشناسان کاملا مطمئن نیستند که چرا، اما می گویند که ما به سن ما تمایل داریم که وزن کنیم و کمتر از نظر جسمی فعالیت کنیم. افرادی که دارای یک فرد نزدیک هستند که دیابت نوع ۲ داشتند، افرادی از خاورمیانه، آفریقا و یا آسیای جنوبی نیز خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دادند.

مردان مبتلا به سطوح پایین تستوسترون خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهند. محققان دانشگاه ادینبورگ، اسکاتلند، می گویند که سطح پایین تستوسترون با مقاومت به انسولین ارتباط دارد. ( پیوند به مقاله )

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه مقایسه دیابت نوع ۱ و نوع ۲، به مقاله ما مراجعه کنید: تفاوت بین دیابت نوع ۱ و نوع ۲ .

اطلاعات بیشتر در مورد دیابت نوع ۱ در صفحه دیابت نوع ۲ ما موجود است.
۳) دیابت حاملگی

این نوع در زنان باردار تاثیر می گذارد. برخی از زنان میزان خون گلوکز بسیار بالایی دارند و بدن آنها قادر به تولید انسولین کافی برای انتقال تمام گلوکز به سلول های خود نیست و در نتیجه میزان گلوکز را افزایش می دهد.

تشخیص دیابت حاملگی در دوران بارداری ساخته شده است.

اکثر بیماران دیابتی بارداری می توانند دیابت خود را با ورزش و رژیم کنترل کنند. بین ۱۰٪ تا ۲۰٪ از آنها باید نوعی از داروهای کنترل قند خون را مصرف کنند. دیابت بارداری ناشناخته یا کنترل نشده می تواند خطر عوارض در هنگام زایمان را افزایش دهد. کودک ممکن است بزرگتر از او باشد.

دانشمندان موسسه ملی بهداشت و دانشگاه هاروارد متوجه شدند که زنان که قبل از بارداری دارای چربی و کلسترول بالا هستند، خطر ابتلا به دیابت بارداری را در مقایسه با همتایان خود که رژیم غذایی آنها پایین کلسترول و چربی های حیوانی است، افزایش می دهد. ( پیوند به مقاله )
علائم دیابت
علائم دیابت – توسط مایکل هاگشتروم از طریق ویکی پدیا
علائم دیابت – توسط میکائیل هگلستروم

صفحه بعدی مقاله ما برای لیست کامل علائم دیابت ممکن است .
prediabetes چیست؟

اکثریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ در ابتدا مبتلا به دیابت بودند. سطح قند خون آنها بالاتر از حد نرمال است، اما به اندازه کافی برای تشخیص دیابت ضروری نیست. سلولهای بدن در برابر انسولین مقاومت می کنند.

مطالعات نشان داده اند که حتی در مرحله پیش دیابت، برخی از آسیب های سیستم گردش خون و قلب ممکن است پیش از این رخ داده باشد.
دیابت اختلال متابولیسم است

دیابت (دیابت) به عنوان یک اختلال متابولیسم محسوب می شود. متابولیسم اشاره به نحوه استفاده از مواد غذایی هضم شده برای انرژی و رشد دارد. بیشتر آنچه که ما می خوریم، به گلوکز می رسد. گلوکز یک نوع شکر در خون است – منبع اصلی سوخت برای بدن ما است.

وقتی غذای ما هضم می شود، گلوکز راه خود را به جریان خون ما می رساند. سلول های ما از گلوکز برای انرژی و رشد استفاده می کنند. با این وجود، گلوکز نمی تواند سلول هایمان را وارد کند بدون اینکه انسولین موجود باشد – انسولین باعث می شود که سلول هایمان در گلوکز مصرف کنند.

انسولین یک هورمون است که توسط پانکراس تولید می شود. پس از خوردن غذا، پانکراس به اندازه کافی مقدار انسولین را برای انتقال گلوکز موجود در خون خود به سلول ها آزاد می کند، به محض اینکه گلوکز وارد سلول های خون گلوکز می شود.

فرد مبتلا به دیابت وضعیتی دارد که مقدار آن در خون بسیار زیاد است (هیپرگلیسمی). این به این دلیل است که بدن یا انسولین کافی تولید نمی کند، انسولین تولید نمی کند یا سلول هایی دارد که به درستی به انسولین پاسخ نمی دهد که پانکراس تولید می کند. این باعث ایجاد بیش از حد گلوکز در خون می شود. این گلوکز خون اضافی در نهایت از ادرار خارج می شود. بنابراین، حتی اگر خون دارای مقدار زیادی از گلوکز باشد، سلول ها آن را برای نیازهای ضروری انرژی و رشد خود نمی گیرند.
چگونه برای تعیین اینکه آیا شما مبتلا به دیابت، prediabetes یا نه

پزشکان می توانند تعیین کنند که آیا یک متابولیسم طبیعی، پیش دیابت یا دیابت در یک روش سه گانه وجود دارد – سه آزمون ممکن وجود دارد:

آزمون A1C
– حداقل ۶٫۵٪ به معنی دیابت است
– بین ۵٫۷٪ و ۵٫۹۹٪ به معنی پیشآگهی است
– کمتر از ۵٫۷٪ به معنای عادی است
آزمایش FPG (گلوکز ناشتا پلاسما)
– حداقل ۱۲۶ میلی گرم در دسیلیتر به معنی دیابت است
– بین ۱۰۰ mg / dl و ۱۲۵٫۹۹ mg / dl به معنی prediabetes است
– کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسیلیون به معنای طبیعی است
خواندن غیر طبیعی در پیگیری FPG بدین معنی است که بیمار گلوکز ناشتا (IFG)
OGTT (آزمایش تحمل گلوکز خوراکی)
– حداقل ۲۰۰ میلی گرم در دسیلیتر به معنی دیابت است
– بین ۱۴۰ و ۱۹۹٫۹ mg / dl به معنی prediabetes است
– کمتر از ۱۴۰ mg / dl به معنای نرمال است
خواندن غیر طبیعی به دنبال OGTT بدین معنی است که بیمار تحمل گلوکز (IGT)

چرا آن را دیابت نامیده می شود؟

دیابت از یونانی آمده و به معنای “سیفون” است. Aretus Cappadocian، یک پزشک یونانی در قرن دوم میلادی، به نام diabainein نامیده می شود . او بیماران توصیف کرد که آب بیش از حد (polyuria) را خوردند – مانند سیفون. کلمه “دیابت” از پذیرش انگلیسی دیابتی قرون وسطی لاتین شد.

توماس ویلیس در سال ۱۶۷۵ میلادی را به این واژه اضافه کرد، گرچه معمولا به عنوان دیابت نامیده می شود. مل در لاتین به معنای “عسل” است؛ ادرار و خون افراد مبتلا به دیابت دارای گلوکز بیش از حد است و گلوکز شیرین است مانند عسل. دیابت ممکن است به معنای واقعی کلمه “سیفون کردن آب شیرین” باشد.

در چین باستان، مردم مشاهده کردند که مورچه ها به ادرار برخی افراد جذب می شوند، زیرا شیرین است. اصطلاح “بیماری ادراری شیرین” تهیه شد.
کنترل دیابت – درمان مؤثر و مهم است

همه انواع دیابت قابل درمان هستند . نوع دیابت نوع ۱ عمر طول می کشد، درمان شناخته شده ای وجود ندارد. نوع ۲ معمولا عمر طول می کشد، اما بعضی از افراد از طریق ترکیبی از ورزش، رژیم غذایی و کنترل وزن بدن از علائم آنها بدون دارو استفاده می کنند.
تجهیزات دیابت و یک صبحانه سالم
رژیم های خاص می توانند به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کنند.

محققان Clinic Mayo در آریزونا در اسکاتسدیل نشان دادند که جراحی بای پس معده میتواند در مقایسه با بیماران دیابتی نوع ۲ معکوس شود. آنها اضافه کردند که در عرض سه تا پنج سال بیماری در حدود ۲۱ درصد از آنها رخ می دهد. یسیکا راموس، MD، گفت: “میزان عود بیماری به طور عمده تحت تاثیر سابقه طولانی مدت دیابت نوع ۲ قبل از جراحی بوده است. این نشان می دهد که مداخله زودهنگام جراحی در جمعیت چاق، دیابت، دوام بهبودی دیابت نوع ۲ را بهبود می بخشد.” ( پیوند به مقاله )

بیماران مبتلا به نوع ۱ با تزریق انسولین منظم، و همچنین رژیم غذایی و ورزش خاصی درمان می شوند.

بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ معمولا با قرص، ورزش و رژیم غذایی خاصی تجویز می شوند، اما گاهی اوقات تزریق انسولین نیز ضروری است.

اگر دیابت به اندازه کافی کنترل نشود، بیمار خطر ابتلا به عوارض را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.
عوارض ناشی از دیابت کنترل شده:

در زیر لیستی از عوارض ممکن است که می تواند ناشی از دیابت کنترل شده ناشی از آن باشد:

عوارض چشم – گلوکوم ، آب مروارید، رتینوپاتی دیابتی و برخی دیگر.
عوارض پا – نوروپاتی، زخم ها و گاهی اوقات گانگرن که ممکن است نیاز به پاک شدن داشته باشد
عوارض پوستی – افرادی که مبتلا به دیابت هستند بیشتر حساس به عفونت های پوستی و اختلالات پوستی هستند
مشکلات قلبی – مانند بیماری ایسکمیک قلبی، زمانی که خون به عضله قلب کاهش می یابد
فشار خون بالا – رایج در افراد مبتلا به دیابت، که می تواند خطر بیماری کلیوی، مشکلات چشم، حمله قلبی و سکته را افزایش دهد
سلامت روان – دیابت کنترل نشده، خطر ابتلا به افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات روانی را افزایش می دهد
از دست دادن شنوایی – بیماران مبتلا به دیابت دارای خطر بالایی در ایجاد مشکلات شنوایی هستند
بیماری لثه – شایع بیماری لثه در بیماران دیابتی بسیار بیشتر است
Gastroparesis – عضلات معده از کار به درستی
Ketoacidosis – ترکیبی از کتوز و اسیدوز؛ تجمع هسته های کتون و اسیدیته در خون.
نوروپاتی – نوروپاتی دیابتی نوعی آسیب عصبی است که می تواند به چندین مشکل مختلف منجر شود.
HHNS (Hyperosmolar Hyperglycemic Nonketotic Syndrome) – سطح قند خون بسیار زیاد است و هیچ کتون موجود در خون یا ادرار وجود ندارد. این شرایط اضطراری است.
نفروپاتی – فشار خون کنترل نشده می تواند منجر به بیماری کلیوی شود
PAD (بیماری شریانی محیطی) – علائم ممکن است شامل درد در پا، سوزن شدن و گاهی اوقات مشکلات راه رفتن درست باشد
سکته مغزی – اگر فشار خون، سطح کلسترول و میزان قند خون کنترل نشود، خطر سکته مغزی به طور قابل توجهی افزایش می یابد
اختلال نعوظ – ناتوانی جنسی مرد.
عفونت – افراد مبتلا به دیابت با کنترل شدید بسیار حساس به عفونت هستند
شفا زخم ها – قطع و ضایعات برای درمان بیشتر طول می کشد

(Visited 14 times, 1 visits today)

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette