انواع حرکت در گیاهان :

انواع حرکت در گیاهان :

١) غیر فعال: که در بخشهای مرده گیاه صورت می گیره و در آن خود گیاه نقشی ندارد ، مثلا باز شدن هاگدان ها و میوه ها در میوه ها ، به خاطر تغییر رطوبت

٢ ) فعال : در بخشهای زنده گیاه صورت می گیره و در آن خود گیاه نقش فعالی ایفا می کند.
🍀
انواع حرکت های فعال در گیاهان :

١)    خود بخودی : در این نوع حرکات، عوامل درونی گیاه مثل رشد نابرابر بخش های مختلف یک اندام و یا تغییر در حجم سلول به علت جذب یا از دست دادن آب، موثرند و محرک بیرونی یا عوامل خارجی مثل نور و جاذبه نقشی ندارند.   مثل پیچش یا نوتاسیون درگیاه پیچک که به خاطر تفاوت رشد سلول ها در دو طرف ساقه رخ می دهد .
پیچش، رشد مارپیچی نوک ساقه ی گیاهان پیچنده به علت نابرابر بودن سرعت رشد در بخشی از ساقه نسبت به بخشهای دیگر ست. وقتی نوک ساقه به جسم باریکی مثل شاخه گیاه دیگه برخورد می کند ، حرکت پیچشی باعث می شود ساقه به تکیه گاه محکم شود.
در بعضی گیاهان نوک برگ هم حرکت پیچشی دارد.
🍀
٢) حرکت های القایی: که در این حرکت ها محرک بیرونی نقش بسیار مهمی دارد  و به سه گروه تقسیم می شوند :
🍀
گرایش ها : گیاه به سوی محرکی خاص حرکت دارد مثل نور یا زمین یا گرما یا ماده ی شیمیایی.
پاسخ اندامهای در حال رویش به محرکهای خارجی مثل نور، گرما، آب، مواد شیمیایی و جاذبه زمین.
گیاه به سوی این عوامل یا به سمت مخالف آن خم می شود.

نورگرایی، زمین گرایی، شیمی گرایی و گرماگرایی از انواع حرکتهای گرایشی هستند.
🍀
تاکتیک ها : حرکت در سطح سلول در نظر گرفته می شود و هنگامی انجام می شود که سلول های گیاهی به سمت روشنایی و بعضی مواد شیمیایی حرکت می کنند.  حرکت سلولهای نر گیاهان به سوی ماده، یک نوع حرکت تاکتیکی است.
🍀
تنجش ها : نوعی از حرکت که اندام گیاه بسته به شرایط، واکنش نشان می دهد. . که در آنها محرک مهم است ولی لزوماً حرکت در جهت یا خلاف محرک نیست . تنجش خود شامل انواع زیر است :
🍀
شب تنجی مثل بر روی هم قرار گرفتن برگهای متقابل در اقاقیا در هنگام شب
🍀
لرزه تنجی : که حرکت در اثر تماس است ، مثل قرار گرفتن برگهای متقابل گیاه حساس در اثر لمس آن.  لمس یکی از برگها باعث تا خوردن و بسته شدن فوری آن می شود.
🍀
بساوش تنجی : مثل بسته شدن برگها در گیاه گوشتخوار دیونه در اثر تحریک شکاری مثل حشره .  تماس بدن حشره با برگها، باعث بسته شدن آن و به دام افتادن حشره می شود.

(Visited 29 times, 1 visits today)

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

2 پاسخ

  1. ساندویچ پانل دیواری گفت:

    ممنون از سایت خوبتون که مطالبی در جهت افزایش آگاهی افراد قرار میدید.موفق باشید

  2. بازسازی خانه گفت:

    سلام ممنون از اشتراک گذاریتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette